Celtniecības plēves, to veidi un pielietojums

Celtniecības plēves galvenokārt izmanto jumta un fasāžu konstrukcijās un pēc to izmantošanas mērķa iedala vairākās lielās grupās. Katras grupas plēves paredzētas noteiktu uzdevumu veikšanai un atšķiras savā starpā pēc struktūras, materiāla un tehniskajām īpašībām.

Latvijas tirgū piedāvātās celtniecības plēves var iedalīt četrās grupās: tvaika izolācijas, pretvēja, hidroizolācija un difūzijas membrānas jeb plēves. Visi šie veidi atrodami arī pie mums, būvmateriālu internetveikalā Būvserviss.lv. Par katru no veidiem plašāk lasiet atsevišķi šajā blogā.

Galvenie raksturlielumi

Viens no galvenajiem plēvi raksturojošiem lielumiem ir tās tvaika caurlaidības spēja. To raksturo plēves spēja caurlaist noteiktu ūdens tvaika daudzumu, piemēram, 24 stundu laikā caur 1 kvm lielu laukumu pie relatīvā gaisa mitruma 85% pie gaisa temperatūras plus 24ºC grādi.
Otrs nozīmīgais plēves tehnisko īpašību rādītājs ir tās ūdensnecaurlaidīgums jeb plēves spēja noturēt uz savas virsmas noteikta augstuma ūdens stabu. Jo īpaši šis rādītājs ir svarīgs pretvēja un difūzijas plēvēm.
Plēves raksturo arī citi lielumi – to stiprība uz stiepi gan garenvirzienā, gan šķērsvirzienā, plēves materiāla ugunsizturība un arī tās masa gramos uz vienu kvadrātmetru.

Plēvju izmantošana jumta konstrukcijās

Jumta konstrukcijām atsevišķi tiek izdalīti ātri sakarstošie un atdziestošie metāla segumu jumti un jumti, kuru klājums nav tik pakļauts krasām temperatūras svārstībām.

Metāla segumu jumtiem iesaka izmantot vismaz divu vai pat trīs veidu plēves. No iekšpuses jumta konstrukcijas siltumizolējošo slāni (akmens vati u.c.) pārklāt ar tvaika izolācijas plēvi, virs vates, kas parasti ir spāru pildījums līdz augšai, noklāt ar pretvēja plēvi (tā nosedz vati no augšpuses). Abas šīs plēves tiek klātas cieši klāt pie vates, bez spraugām. Virs ar pretvēja plēvi pārklātā siltumizolācijas slāņa ieteicams izveidot nelielu ventilācijas spraugu (ap 5 cm), un virs šīs ventilācijas spraugas uzklāt hidroizolācijas plēvi ar antikondensāta slāni.

Svarīgi zināt, ka „elpojošos” materiālus (šajā gadījumā – pretvēja plēve) jumta korē savieno kopā ar pārlaidumu (bez šķirtnes), bet „neelpojošie” (antikondensāta plēve) ieklāšanas laikā ar konstrukciju savienoti netiek – te atstāj spraugu, lai mitrums, kas sakrājas uz antikondensāta plēves, pa ventilācijas spraugu izkļūtu laukā.

Cita veida jumtu segumiem (betona vai māla dakstiņi, bitumena šindeļi, niedru jumti u.c.), kam neveidojas krasa temperatūras svārstības un nerodas palielināts mitruma daudzums, izmanto divu veidu plēves. Siltumizolācijas materiālu (akmens vati) no iekšpuses pārklāj ar tvaika izolācijas plēvi, bet no ārpuses izmanto difūzijas membrānu, kas nodrošinās gan hidroizolāciju, gan pretvēja izolāciju. To uzklāj cieši klāt pie vates slāņa un neveido speciālas ventilācijas atveres, jo difūzijas plēve ir „elpojoša”.
Plakanajiem jumtiem lielākoties izmanto tikai tvaika izolāciju, jo plēvju funkcijas nodrošina citi konstrukcijās izmantotie materiāli, piemēram, bitumena ruļļveida segums.

Plēvju izmantošana fasāžu konstrukcijās

Tradicionāli celtniecības plēves izmanto koka karkasa māju celtniecībā un to uzdevums ir nodrošināt fasādes konstrukcijas siltumnoturību un saglabāt materiālus sausus. Parasti no iekšpuses siltumizolācijas slāni (akmens vate) ar tvaika izolācijas plēvi, bet no ārpuses – ar pretvēja izolācijas plēvi. Stiprināšanai izmanto līstītes vai skavas, ievērojot, ka tvaika izolācijas plēvi savā starpā nepieciešams salīmēt, bet pretvēja plēvi var klāt virsū ar pārlaidumiem.

Biežākās kļūdas

Saistībā ar plēvju izmantošanu speciālisti novērojuši ne mazums kļūdu. It īpaši tas attiecināms uz jumta konstrukcijas „pīrāga” veidošanu. Plēves tiek nepareizi izvēlētas un ieklātas nepareizās kombinācijās. Katrai plēvei ir paredzēts savs pielietojums, kas būtu precīzi jānoskaidro vēl pirms plēves iegādes. Jāzina arī pareiza plēves ieklāšana, ievērojot pareizo pusi, proti, ražotāju uzdrukātie uzraksti un reklāmas parasti ir uz plēves augšējās puses, tādējādi norādot, kura plēves puse jāklāj uz konstrukcijām. Uzliekot plēvi nepareizi, tiks iegūts pretējais efekts – tvaiki un mitrums, no kā plānots izvairīties, tieši tagad tecēs virsī siltumizolācijai un konstrukcijām. Šādā gadījumā jumta vai sienu konstrukcija būs kapitāli jāremontē un darbi jāsāk no jauna.

Saistītie raksti:

Komentē

You may use these HTML tags and attributes:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>