Dībeļi – palīgi cīņai ar stipru vēju

Siltumizolācijas materiāla mehāniska stiprināšana ar dībeļiem ir obligāts pasākums, jo ēku fasādes pastāvīgi tiek pakļautas vēja ietekmei. Atkarībā no ēkas atrašanās vietas un vēja virziena vienlaicīgi uz fasādi iedarbojas gan spēki, kas spiež to, gan spēki, kas tiecas to atraut. Tieši atraujošie spēki visbiežāk vainojami pie tā, ka siltumizolācijas materiāls var atdalīties no pamatnes.
Atraujošo spēku iedarbība un vēja virziena maiņa rada siltumizolācijas slāņa mikrokustības, kuru rezultātā var rasties mikroplaisas. Ja loksnes tiek piestiprinātas mehāniski, ar dībeļiem, šie riski mazinās.

Kā izvēlēties pareizos dībeļus

Sertificētajā Sakret siltumizolācijas sistēmā iekļauti tikai noteiktu ražotāju (Koelner un Ejot) dībeļi, kas testēti saskaņā ar sertifikācijas dokumenta ETAG 014 prasībām (mehāniskā izturība, ugunsdrošība, siltumvadītspēja, skaņas caurlaidība u.c.).
Dībeļu izvēli nosaka: siltumizolācijas materiāla veids (minerālvate vai putu polistirols), siltumizolācijas materiāla biezums un siltināmās sienas būvmateriāls. Sakret siltināšanas sistēmā iekļautajiem dībeļu veidiem ir norādīts, kādam virsmas materiālam tie paredzēts. Piemēram, ir dībeļu veids, kas der gan monolītām betona virsmām, ķieģeļiem un dobajiem materiāliem, bet nav izmantojams keramiskajiem blokiem un gāzbetona blokiem. Savukārt gāzbetonam un vieglbetona blokiem paredzēto var izmantot arī ķieģeļiem.

Būtisks rādītājs ir dībeļa izvērsums jeb montāžas dziļums. Piemēram, betona vai pilna ķieģeļa virsmā minimālais montāžas dziļums ir 50mm. Citu materiālu virsmās (dobs ķieģelis, keramiskie bloki, gāzbetons u.c.) montāžas dziļumam jābūt ne mazākam par 90mm. Ņemot vērā, ka veicot urbumus sienā, tās virskārta ieplaisā vai izdrūp, urbuma dziļumam, kur ievietot dībeli, jābūt aptuveni par 10mm dziļākam par norādīto montāžas dziļumu.

Daudzi ražotāji izstrādā arvien jaunus dībeļu veidus, kur liela nozīme tiek piešķirta arī dībeļa siltumvadītspējai. Piemēram, tradicionāli dībeļu konstrukcijā esošās metāla tapas veicina aukstuma tiltiņu veidošanos, caur kuriem siltums no ēkais aizplūst. Lai novērstu to rašanos un samazinātu siltuma zudumus, rekomendē izmantot tapas ar lietu poliamīda galvu. Turklāt tādējādi tiek samazināta metāla tapas korozijas iespēja. Jāzina, ka dībeļus ar plastikāta tapu izmanto tikai putu polistirola stiprināšanai.

Dībeļu skaits un izvietojums

Stiprināšanu ar dībeļiem veic pēc siltumizolācijas materiāla pielīmēšanas ar līmjavu un ļaujot tai izžūt vismaz 24h. Dībeļu skaitam un izvietojumam jābūt norādītam ēkas tehniskajā projektā. Izvietojums atkarīgs no kopējā siltumizolācijas sistēmas svara, nesošās sienas materiāla, ēkas augstuma un atraujošo spēku jeb vēja slodžu iedarbības zonas.

Saskaņā ar vietējo būvklimatoloģijas normatīvu LBN 003 Latvija ir sadalīta četrās vēja zonās, kur IV zona ir ar vislielāko iespējamo vēja slodzi (Liepāja un tās apkārtne), III zona (Kurzemes jūrmala), II zona (Kurzeme un Rīgas jūras līča piekraste) un I zona ar vismazāko vēja slodzi (lielākā daļa Latvijas iekšzemes). SIA Sakret Reģionālās tirdzniecības vadītājs Gatis Petrovs norāda, ka, lai arī Latvijas būvnormatīvi šādu nosacījumu neparedz, citu valstu pieredze liecina, ka ēkās, kas ir augstākas par 5 stāviem, vēlams likt vēl papildu divus dībeļus uz vienu siltumizolācijas plāksnes kvadrātmetru. „Ja izmantoti sliktas kvalitātes un materiālam neatbilstoši dībeļi, turklāt nepietiekamā skaitā, nav vajadzīga stipra vētra, lai siltumizolācijas kārtu ar visu dekoratīvo apmetumu norautu nost,” brīdina Gatis.

Izmanto tikai vienu reizi

Lai ievietotu dībeli, vispirms veic urbumu. Tā diametram jābūt vienādam ar dībeļa kājas diametru. Pirms dībeļa ievietošanas urbumu iztīra no putekļiem un skaidām. Tad dībeli iedzen ar āmuru, raugot, lai dībeļa cepurīte atrastos vienā līmenī ar izolācijas materiāla virsmu. Pēc tam ievieto attiecīgu tapu un iedzen ar āmuru līdz tā pareizi ieguļ paredzētajā vietā. Dībelis ir pareizi iemontēts, ja to nevar izkustināt ar roku vai jebkā citādi mainīt tā novietojumu attiecībā pret pamatni.

Katru dībeli drīkst ievietot tikai vienu reizi. Atkārtoti izmantot vienu un to pašu dībeli nedrīkst. Ja urbums izdarīts nepareizi, jaunu drīkst veikt ne mazākā attālumā no nepareizā urbuma, kāds ir tā dziļums. Savukārt, ja pats dībelis montāžas laikā tiek bojāts un to nevar izņemt no sienas, tas pēc iespējas jāapstrādā tā, lai netraucētu nākamo „pīrāga” kārtu uzklāšanu, bet blakus bojātajam jāiestrādā vēl viens dībelis.

Siltumizolācijas plākšņu mehāniskai stiprināšanai paredzētie dībeļi atrodami arī Būvserviss.lv preču klāstā. Tie iegādājami gan atsevišķi, gan izmantojot Būvserviss.lv izstrādāto materiālu komplektētāju, šajā gadījumā izvēloties produktus, kas nepieciešami fasādes siltināšanas darbiem.

 

Saistītie raksti:

Komentē

You may use these HTML tags and attributes:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>