Īstais laiks mainīt vecos radiatorus

Aiga Lināre, menedžere

Aiga Lināre, menedžere

Apkures sezona jau daudziem beigusies tāpēc ir vērts savlaicīgi padomāt par nākamo rudeni un ziemu. Likt jaunus vai nomainīt vecos radiatorus? Vēl nesen tie sildīja itin labi, bet pēdējos gadus jūsu mājās, neraugoties uz apkuri, telpas bija vēsas, bet rēķins par patērēto siltumu arvien lielāks. Kādas iespējas izvēlēties? Ar to jums palīdzēs tikt galā Būvserviss.lv menedžere Aiga Lināre

Radiatoru nomaiņa

1.variants – nomaina vecos čuguna radiatorus
Jūsu mājoklī ir vecie, labie standarta čuguna radiatori, bet tagad to „iekšpuse” aizsērējusi, tie vairs nesilda pietiekami labi un pat vietām sākuši tecēt. Jums noteikti negribas pārtaisīt visus cauruļvadus un pieslēgumus, vai ne? Visvienkāršākais variants ir nomainīt vecos čuguna radiatorus pret jauniem tērauda paneļu radiatoriem. Šajā materiālā apskatīsim piemērus ar Somijas ražotāja PURMO radiatoriem.
Ņemot vērā, ka vecajiem „čugunniekiem” attālums starp pieslēguma vietām bija 50 cm, tad īpaši šādiem gadījumiem tiek ražoti radiatori ar kopējo augstumu 55cm. Attiecīgi starp pieslēguma vietām paliek iepriekšējie 50cm. Noņem vecos čuguna radiatorus (tos par simbolisku samaksu var pārdot metāla uzpircējiem) un pie esošajām caurulēm pieliek jaunus, labi sildošus, ekonomiskus, moderna izskata radiatorus.

2. variants – mainot jebkura tipa citus novecojušos radiatorus pret jauniem, moderniem un ekonomiskiem tērauda radiatoriem ar citiem izmēriem, jāņem vērā sekojošais:

  • atkarībā no apsildāmās telpas funkcijām, platības un augstuma jāizvēlas radiatori ar atbilstošu siltumatdevi jeb jaudu. Skaidrojumu par radiatoru tipiem un nepieciešamās jaudas aptuveno aprēķināšanu lasiet tālāk;
  • radiatora izmērus izvēlieties atbilstoši jaudai, īpašu uzmanību pievēršot radiatora augstumam – jāņem vērā, ka radiatoram no grīdas jābūt ~ 15 cm attālumā, savukārt no radiatora augšas līdz palodzei jābūt vismaz 10 – 15 cm.

Radiatoru tipi

Ko nozīmē jēdziens „radiatoru tipi”? Tērauda paneļu radiatorus iedala tipos no 10 līdz 44. Katra tipa apzīmējums sastāv no divciparu skaitļa (10, 11, 20, 21, 22, 33). Pirmais cipars -1, 2 vai 3 – apzīmē, cik radiatoram ir ūdens sienas jeb paneļi, caur kuriem cirkulē apkures sistēmas ūdens. Vismaz viens panelis ir jebkuram radiatoru tipam – lielākoties tas ir priekšpusē, 22.tipam – priekšā un aizmugurē; 33.tipam – priekšā, aizmugurē un vēl viens pa vidu. Otrais cipars (0, 1, 2, 3) norāda, cik „redeļu” rindu atrodas starp vai aiz šīm ūdens sienām. „Redeles” nodrošina cirkulējošā gaisa sasilšanu, tam plūstot caur radiatoru/konvektoru.
Secinājums – jo vairāk, jo siltāk, jeb, jo lielāki cipari, jo lielāka jauda un iespējams apsildīt lielāku platību.
Visbiežāk tiek izmantoti 11. un 22. tipa radiatori. Ja telpas platība lielāka, bet vieta radiatoriem ierobežota, piemērotākais būs 33. tips. Jāņem vērā, ka radiatori atšķiras pēc biezuma – 11. tipa radiatoru biezums ir ap 6 cm, 22. tipa – ap 10 – 11cm un 33.tips aptuveni 15cm biezumā.
Plašāka informācija par PURMO radiatoru tehniskajiem datiem šeit:

Radiatoru jauda

Radiatoru jaudas parasti tiek norādīta vatos (W). Pēc šī parametra var izrēķināt aptuveno telpas platību, ko konkrētais radiators spēs apsildīt. Aptuveni tiek rēķināts, ka uz 1 m2 telpas nepieciešams 80 – 100W radiators. Mūsu interneta vietnē pie katra radiatora modeļa ir norādīta tā jauda.
Ja jums ir projekts mājas vai dzīvokļa pārbūvei, tad visi nepieciešamie parametri tajā jau būs uzrādīti. Citos gadījumos vienkāršākais aprēķins ir šāds: uz 1 m2 nepieciešamo 80 – 100 W radiatora jaudu reizina ar telpas kvadratūru, t.i. ja telpas griestu augstums ir 2,5m. Ja augstums lielāks, tad papildu reizina ar attiecīgu koeficientu.
Piemēram, ja griestu augstums ir 3 metri rīkojas šādi: telpas platība Z m2 x 80 – 100 w/m2 x 1,2 (palielina nepieciešamo jaudu par 1/5 jeb 20% salīdzinot ar telpu, kur griestu augstums ir 2,5m).
Piemērs:
Vāji – vidēji siltināta ēka, telpa 10m2, griestu augstums 2,5m.
10m2 x 100W=1000W/m2, attiecīgi meklē radiatorus, kas atbilst šai jaudai (Purmo Compact, Purmo Ventil Compact) 11-300-2000(1092W); 22-300-1100(1057W); 33-300-800(1078W); 11-400-1400(995W); 22-400-800(977W), utt.
Šis aprēķina veids ir ļoti aptuvens un tam ir tikai informatīvs raksturs. Precīza nepieciešamā jauda ir atkarīga no ļoti daudziem parametriem – telpu siltuma zudumiem, sienu un griestu siltinājuma, logu lieluma u.c.

Radiatoru pieslēguma veidi

Sānu pieslēgums: Purmo Compact radiatoriem ir 4 pieslēguma vietas, pa divām no katra sāna. Tādējādi iespējams veidot gala vai caurplūdes pieslēgumu. Šo pieslēguma veidu izmanto, ja caurules pieslēgs radiatoram no sāniem.

Apakšējais pieslēgums: Purmo VKO radiatori – ar 6 pieslēguma vietām: divas pieslēguma vietas no apakšas (t.i., ja caurules tiks pieslēgtas radiatoram no grīdas) un 4 pieslēguma vietas tāpat kā Compact radiatoriem. Šo radiatoru var pieslēgt gan no sāniem, gan no apakšējās daļas.
Uzmanību: citu ražotāju apakšējā pieslēguma radiatoriem var būt tikai divas pieslēguma vietas radiatora apakšā.

Radiatoru piederumi
Atkarībā no radiatora pieslēguma veida, būs nepieciešami ventiļi radiatora pievienošanai apkures sistēmai.
Sānu pieslēgumam: turpgaitas termostatiskais ventilis ar termoregulatoru jeb termogalvu, ar kuras palīdzību varēs regulēt siltumu telpā. Šī ventiļa vietā var likt arī parastu rokas regulatoru vai vienkārši lodveida ventili, kas paredzēts tikai radiatora atslēgšanai no sistēmas (tas neveiks temperatūras regulēšanas funkciju); atpakaļgaitas ventilis jeb balansventilis.
Apakšējam pieslēgumam: šie radiatori parasti ir dārgāki, bet termostatiskais ventilis tajos jau ir iebūvēts, tāpēc nepieciešama tikai termogalva; cauruļu pievienošanai tiek izmantots H-veida dubultpieslēgums. Papildu nepieciešamas arī pieslēguma pārejas uz tālāk ejošo cauruli. Tās izvēlas atkarībā no caurules materiāla (kapara, daudzslāņu vai cita).
Radiatora stiprinājumi: lielākajai daļai ražotāju sienas stiprinājuma kronšteini jau nāk komplektā ar radiatoru un ir iekļauti tā cenā.

Noderīgi padomi:

  1. Ievērojiet radiatoru uzstādīšanas attālumus (neievērojot tos, var būtiski samazināties radiatora siltuma atdeve).
  2. Neaizklājiet radiatorus un to termoregulatorus ar aizkariem vai citiem šķēršļiem, tas būtiski samazina gaisa cirkulāciju (arī drēbju žāvēšana uz radiatoriem pieļaujama tikai īslaicīgi, ja vēlaties telpā uzturēt komforta temperatūru).
  3. Ja nemaināt vecos čuguna radiatorus, uzlīmējiet foliju radiatora aizmugurē pie sienas. Tā tiks iegūts mazliet vairāk siltuma, jo radiatora aizmugurējā siena sildīs nevis ēkas ārsienu, bet atstaros siltumu telpas virzienā.
  4. Vecos radiatorus palaikam ir jāattīra no putekļiem. Tos ērtāk tīrīt, ja aiz radiatoriem aizklāj mitru avīzi un spraugas izpūš ar fēnu – netīrumi pielips pie mitrās avīzes, ko pēc tam viegli noņemt.
  5. Mainot vecos radiatorus vai ierīkojot pilnīgi jaunu apkures sistēmu, ieteicams padomāt par telpu apsildi ar siltajām grīdām
  6. Neviens nevar paturēt prātā visu par visu, tāpēc ja jums rodas jautājumi, gaidīsim jūsu zvanu pa tel. 22335737 vai rakstiet uz e-pastu: [email protected]

Saistītie raksti:

Komentē

You may use these HTML tags and attributes:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>