Kā sagatavoties fasādes siltināšanai

Fasādes siltināšana ir viens no svarīgākajiem procesiem mājas celtniecības vai rekonstrukcijas gaitā. Caur nesiltinātām sienām siltuma zudumi ir ap 35%, un apkures sezonā tas veido ievērojami lielu izmaksu apjomu.

Katrai ārsienu konstrukcijai atkarībā no izmantotā celtniecības materiāla un plānotās ārējās apdares veida ir piemērojami atšķirīgi siltināšanas risinājumi. Par efektīvāko ir atzīta fasādes siltināšana no ārpuses, kas arī tiek izmantota visbiežāk. Siltinot fasādi, ārsienas tiek pasargātas no lielām temperatūras atšķirībām un uz sienām neveidojas mitrums, kas veicina pelējuma sēnīšu veidošanos. Teicama rezultāta sasniegšanai ārsienu siltināšana ir jāveic kompleksi visai ēkas fasādei, nevis atsevišķai tās daļai.

Sagatavošanās darbi

Jebkurā gadījumā, neraugoties, vai ēka ir jaunbūve, vai tiek veikti esošas ēkas atjaunošanas darbi, pirms materiālu izvēles un darbu uzsākšanas, jāveic fasādes sienu novērtējums. Tas ietver šādus pasākumus:

  • virsmas adhēzijas (saķeres) spējas un virsmas plaknes novērtējums. Sienas saķeri var pārbaudīt, ja pie siltināmās sienas ar līmjavu pielīmē nelielu (ap 200 cm²) siltumizolācijas materiāla gabaliņu un ļauj javai žūt 7 dienas. Pēc tam pielīmēto materiālu mēģina atraut no sienas un novērtē bojājumus. Ja noraut nav izdevies un izolācijas materiāls tiek bojāts – adhēzija ir pietiekama.
  • kopā ar speciālistiem vēlams atrast un novērst iemeslus, kas rada labvēlīgu vidi mikroorganismiem uz fasādes sienas. Dažādu mikroorganismu (aļģes, pelējuma sēnītes) klātbūtne rada nelabvēlīgu ietekmi uz būvi kopumā. Visbiežākais to rašanās iemesls – paaugstināts mitrums uz būvkonstrukcijām. Ja šādi mikroorganismi tiek konstatēti, virsmu attīra, izmantojot mehāniskus un ķīmiskas iedarbības līdzekļus.
  • siltināmās plaknes novērtējums pa vertikālo un horizontālo asi. Ja, novērtējot sienas pa asīm, plaknes novirzes ir lielākas par 15-20mm, sienas līmeņu korekcijas veic ar papildu apmetuma kārtu.

Jebkurā gadījumā, ja virsmas novērtējums nav apmierinošs, veicami atbilstoši papildu remontdarbi, lai novērstu iespējamās kvalitātes problēmas siltināšanas vai fasādes ekspluatācijas laikā.

Siltināšanas materiāla izvēle

Katram siltumizolācijas materiālam ir savi plusi un savi mīnusi un to, kāds siltumizolācijas materiāls būs piemērots konkrētajai fasādei, var ieteikt Būvserviss.lv speciālisti.

Siltumizolācijas materiālu iedalījums:

  • Minerālvatesakmens un stikla vate. Minerālvate ir universāla, jo izmantojama gandrīz visās ēkas konstrukcijās: ārsienās, iekšsienās, starpsienās, grīdās, starpstāvu pārsegumos, jumta konstrukcijā. Tā ne tikai teicami izolē siltumu, bet arī labi absorbē skaņu, tāpēc to izmanto arī kā izolācijas materiālu telpu starpsienās. Minerālvates iedala cietajos jeb plākšņveida un elastīgajos jeb ruļļveida materiālos. Fasāžu siltināšanai piemērotākās ir cietās akmens vates plāksnes, bet ruļļveida materiāli paredzēti statņu konstrukciju aizpildīšanai.
  • Putu materiāliputu polistirols jeb putuplasts. Siltumizolējošo īpašību ziņā putu polistirols ir līdzvērtīgs minerālvatei. Atšķirībā no minerālvates tas ir vieglāks, vienkāršāk un ērtāk apstrādājams, tāpēc darbs ar to noris ātrāk. Putuplastu izmanto ēku sienu, pārsegumu un jumta konstrukciju siltināšanai, arī vietās ar paaugstinātu mitrumu, piemēram, pagrabstāvos, ēku pamatos.

Salīdzinot ar akmens vati, putu polistirola siltumizolācijas rādītāji ir par aptuveni 10% zemāki nekā analoģiska biezuma minerālvatei. Piemēram, tur, kur jālieto 100 mm bieza minerālvates izolācija, putuplasts būs nepieciešams 110 mm biezā kārtā.

Jāzina arī, ka putuplastu izmanto tikai mūra vai betona sienām, jo šo materiālu ūdens tvaiku caurlaidība ir mazāka nekā pašam putu polistirolam un siltumizolācijas kārta nav šķērslis ūdens tvaiku izgarošanai. Koka ēkām putu polistirolu neizmanto, jo tam ir mazāks ūdens tvaiku difūzijas koeficients – koka konstrukcijās sakrāsies mitrums un sāks veidoties pelējums.

Būvserviss.lv piedāvā pasaulē pazīstamu ražotāju PAROC un ROCKWOOL minerālvati, kā arī Latvijā un Lietuvā ražotas putupolistirola plāksnes.

 

Saistītie raksti:

Komentē

You may use these HTML tags and attributes:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>