Komposta novietnes ierīkošana

Senajā lauku sētā vienīgie priekšmeti, kas nedega un netrūdēja, bija daži māla trauki. Dzelzs lūžņus aiznesa kalējam, lai tas uztaisa atkal kaut ko derīgu. Mūsu dienās atkritumi ir globāla problēma. Mazā dārzā šobrīd mēģināt aprakt visus atkritumus būtu ne tikai grēks, bet pat noziegums pret nākamajām paaudzēm.

komposta tvertneKatrā dārzā ir jābūt vismaz vienam konteineram, kur uzkrāt prom vedamos atkritumus. Šo konteineru parasti novieto priekšdārza zonā. Saimniecības zonā komposta novietnē savāc tos atkritumus, kas noder trūdzemes veidošanai – piemēram, kafijas un tējas biezumus, olu čaumalas, dārzeņu un augļu pārpalikumus, nopļauto zāli, lapas, sasmalcinātus zarus, nezāles no dārza un skaidas. Neaizmirsīsim, ka komposts ir pats veselīgākais un lētākais mēslojums. Taču jāatceras, ka nedrīkst kompostēt inficētās augu daļas, jo ar pārstrādāto augsni, slimību ierosinātāji var tikti iznēsāti pa dārzu.

Mūsdienīga komposta novietne ir vaļēja vai slēgta tvertne. Efektīvākas< ir slēgtās komposta tvertnes, nodrošinot atkritumu pārstrādi visa gada garumā. Neatkarīgi no tā, vai komposta tvertne ir vaļēja vai slēgta, kompostu ik pa laikam nepieciešams apmaisīt un aplaistīt, lai ātrāk notiktu trūdēšanas process. Vislabāk komposta novietni veidot trīsdaļīgu – tad var iztikt bez ikgadējās komposta kaudžu pārrakšanas. Pirmajā daļā uzkrāj viena gada svaigos komposta materiālus un tiem pievieno biokompostētāju, otrajā daļā komposta substrāts turpina sadalīšanās procesu un no trešās komposta daļas trešajā gadā lieto substrātu dārza vajadzībām.

Ieguvums ierīkojot komposta novietni:

  • samazinās sadzīves atkritumu daudzums,
  • iegūstam auglīgu augsni un mēslojumu dārzam,
  • varam ieteupīt līdzekļus, kas saistīti ar sadzīves atkritumu izvešanu un dārza augsnes iegādi.

Plānojot komposta novietni, jāparedz ērts celiņš no virtuves ne tikai vasarā, bet arī ziemā. Tāpat jāparedz ērta piekļūšana komposta novietnei ar dārza ķerru.

Komentē

You may use these HTML tags and attributes:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>