Viena no fasādes siltināšanas obligātajām sastāvdaļām ir profili. Ja vēl nesen tieši siltināšanas darbiem paredzēto profilu piedāvājums bija visai niecīgs, tad šobrīd būvmateriālu tirgus papildināts ar vairāku veidu, īpaši siltināšanai paredzētiem profiliem, kas uzlabo siltinātās fasādes ilgmūžību un kvalitāti. Jaunie profilu veidi iegādājami arī būvmateriālu internetveikalā Būvserviss.lv.
Pirmais darbs, uzsākot fasādes siltināšanu, ir cokola profilu montāža gar visu ārsienas perimetru. Cokolam paredzēti U veida alumīnija profili biezumā no 0.6 – 1mm. Kā norāda speciālisti, 0.6mm biezuma profils ir plāns un pārāk lokans, kas nav parocīgi montāžai. Visbiežāk tiek izmantoti 0.8 – 1mm biezi cokola profili. To platumu izvēlas atkarībā no siltumizolācijas materiāla biezuma.
Gar cokola apakšējo priekšējo daļu ir izveidots padziļinājums – iekšējais lāsenis, kas palīdz izvadīt siltumizolācijas materiālā nonākušo mitrumu. Tā izvadīšana ir būtiska, jo, samirkusi siltumizolācija vairs nepilda savas funkcijas tik labi, kā sausa.
Jāņem vērā, ka mitrums nonāk arī uz dekoratīvā apmetuma, iesūcas tajā un, notekot uz leju, sakrājas fasādes apakšējā daļā. Ilgstoša mitruma iedarbība šeit veicina apmetuma sabiršanu un dekoratīvās kārtas atdalīšanos. Lai izvairītos no šādas problēmas būvmateriālu ražotājs Sakret piedāvā cokola profilam pievienot ārējo lāseni, ko piestiprina profila priekšpusē un kas palīdzēs novadīt pa fasādi tekošo lietus ūdeni un tas neuzkrāsies zem pārkarēm. Lāsenis ir vienkārši piestiprināms – noplēšot aizsarglenti, to vienkārši pielīmē. Atkarībā no vajadzības lāsenim ir 5 līdz 10mm garš izvirzījums jeb „snīpītis”.
Kā zināms, fasādes sienas nemēdz būt ideāli taisnas un gludas, tāpēc cokola profilu aizmugurējā daļa „nepieguļ” cieši virsmai. Šādos gadījumos celtnieki mēdz izlīdzēties ar koka tapiņām, ko ievieto tukšajās vietās starp sienu un profilu. Tomēr koks nav mūžīgs materiāls, tāpēc Sakret piedāvā izmantot dažāda biezuma plastmasas starplikas. Tās ērti izmantojamas cokola profila piestiprināšanai.
Logs un palodze savā ziņā kalpo par ēkas fasādes vizītkarti. Lielākoties palodžu stiprināšanai izmantotas putas, kas ar laiku sadrūp, veidojas spraugas un palodzes savienojuma vieta ar siltumizolācijas materiālu vairs nav hermētiski noslēgta, tur var iekļūt mitrums. Sakret piedāvātais palodžu montāžas profils D08
paredzēts ilgmūžīga un hermētiska savienojuma izveidošanai. Profilam ir īpaši stiprināts „stūrītis”, kas uzņem slodzi un palodzei neļauj bojāt dekoratīvā apmetuma kārtu.
Palodžu montāžas profilu novieto palodzei paredzētajā vietā uz siltumizolācijas materiāla, mazliet iespiež tajā un nostiprina ar līmjavu. Profila virspusi klāj pašlīmējoša lenta, ko noplēš un virsū uzliek palodzi. Vienlaikus ar hermētisku savienojumu tiks iegūta arī vizuāli glīta palodzes apakšējā savienojuma līnija.
Šī profila uzdevums ir veidot hermētisku un ģeometriski precīzu siltumizolācijas materiāla savienojumu ar loga aili.
Bieži vien dekoratīvais apmetums tiek pierīvēts līdz loga rāmim, spraugu starp rāmi un apmetumu aizpildot ar akrila vai silikona materiāliem. Nereti pēc pirmās ziemas aiļu vietas jau ir saplaisājušas un tām nepieciešama labošana. Tas ir visnotaļ sarežģīts darbs, tāpēc Sakret iesaka izmantot logu aiļu profilu A10. Šo profilu izmanto visapkārt loga ailei (izņemot palodzes daļu) pirms apmetuma uzklāšanas. Turklāt profilam ir speciāls papildelements, pie kura ērti piestiprināt stiklus aizsargājošo plēvi. Vēlāk, kad fasādes apdares darbi pabeigti, to kopā ar plēvi vienkārši noņem. Tādējādi šis profils ne tikai paildzina gatavās fasādes kalpošanas laiku, bet arī būtiski uzlabo darba ražību siltināšanas montāžas laikā.
Konstrukciju vietās, kur pastāv iespēja sakrāties mitrumam – dažādu izvirzītu daļu stūros, pārkarēs, logu aiļu ārējos augšējos stūros, ieteicams izmantot stūra profilus ar lāseņiem D29 un D05. Tie neļaus sakrāties apmetumu bojājošajam mitrumam konstrukciju stūros un lāseņi palīdzēs ūdenim notecēt zemē.
Vietās, kas pakļautas intensīvai slodzei un veidojas risks „apdauzīt” stūrus, piemēram, garām nesot kādus lielus priekšmetus, izmantojami stiprinātie stūra profili D20. Šo profilu priekšrocība ir stiprinātais „plecs”, kas uzņems slodzi un pasargās dekoratīvā apmetuma kārtu. Sakret speciālisti jo īpaši šos profilus iesaka izmantot ieejas mezglos, jo durvju aiļu stūri ir vietas, kas visbiežāk cieš no dažādiem „apdraudējumiem”.
Ja agrāk būvētai ēkai pievieno jaunu būvi un pēc tam visa konstrukcija tiek siltināta, savienojuma vietā starp veco un jauno ēkas daļu var veidoties plaisas konstrukciju „staigāšanas” dēļ. Tāpēc siltināšanas procesa laikā izmantojami kompensācijas jeb izplešanās profili. Kompensācijas profilus ieteicams izmantot arī vietās, kur savienojas savstarpēji atšķirīgi būvmateriāli, piemēram, gāzbetons un ķieģelis vai tml. Kompensācijas profili ir obligāti izmantojami arī visās tajās vietās, kur esošajām ēkām jau ir deformācijas šuves.
Sakret šāda veida profilus rekomendē izmantot arī tad, ja ēkas fasādi paredzēts krāsot ļoti tumšā krāsā. Kā zināms, tumši toņi īpaši absorbē saules siltumu un palielināta iekšējā sprieguma rezultātā apmetums var sākt plaisāt.
Ja ēkas fasādes apdarē paredzētas atšķirīgas krāsas, tad krāsu laukumu atdalīšanai Sakret iesaka izmantot speciālus sadalošos profilus, ko iestrādā apmetuma javā. Līdzšinējā praksē parasti krāsu savienojošās vietas atdalīja ar līmlenti, ko pēc tam plēsa nost un sadalošo līniju piekrāsoja atsevišķi. Izmantojot sadalošos profilus, vairs nav jāraizējas par krāsu laukumu savienojumu vietu precīzu un glītu izveidi, profils neļaus „pārkāpt” robežu.
Visbiežāk izmantotais profilu veids, ko izmanto fasādes ārējiem un iekšējiem stūriem. Tirgū pieejams plašs piedāvājums, taču Sakret speciālisti mudina izvēlēties kvalitatīvus izstrādājumus. Svarīgi, lai profils būtu aprīkots ar sietu, kas atbilst Latvijā spēkā esošajiem būvnormatīviem, kur noteikta sārmnoturība (tas nešķīst cementa vidē) un saraušanās stiprība.
Paldies materiāla tapšanā SIA Sakret Reģionālās tirdzniecības vadītājam Gatim Petrovam .
Saistītie raksti:
Labs izskaidrojošais raksts.
Vismaz ar celtniekiem varēs runāt vienā valodā!
Paldies!