Raksturīgākās kļūdas izbūvējot balkonus un jumta terases 1.daļa

Plānojot balkona un jumta terašu hidroizolācijas darbus, celtniekiem ļoti bieži rodas jautājums, kādi nosacījumi jāievēro, lai pēc darbu pabeigšanas rezultāts būtu labs. Diemžēl ikdienā saskaramies ar ļoti daudz negatīviem piemēriem, tāpēc bieži tiek uzskatīts, ka balkonus nemaz nav iespējams izbūvēt tā, lai pēc laika flīzes nekristu nost un caur konstrukciju nesūktos ūdens. Pareiza balkonu/ terašu izveide ir darbietilpīgs un tehnoloģiski diezgan sarežģīts process.

Secīgi aprakstīšu būvdarbu gaitu:

1) Lai izvairītos no papildus sprieguma betonā, kas veicina plaisu veidošanos betona slānī, slīpumu veidojošo kārtu jāveido virs nesošās konstrukcijas, nevis augšējā betona kārtā. Slīpumu var veidot izmantojot PLANITOP FAST 330 vai betona klonu TOPCEM PRONTO, kas pielīmēts ar lateksa piedevu PLANICRETE. Ja paredzēti lieli laidumi, tad, lai samazinātu slodzi uz pārsegumu, slīpuma veidojošo kārtu var veidot no putupolistirola betona ar tilpummasu 300-500 kg/m3.

2) Slīpumu veidojošās kārtas virsma tiek gruntēta ar ūdens bāzes bituma grunti IDROPRIMER. Kā tvaika izolāciju iesakām izmantot POLYVAP SA, tā ir abpusēji pašlīmējoša bitumena membrāna, kur µ=700 000, attiecīgi Sd= 1400m, vai POLYVAP RADOSHIELD – ar uguni kausējamu tvaika izolācijas membrānu un folijas starpslāni, kur µ=1 000 000, attiecīgi Sd= 3000m, salīdzināšanai, 200 mikr. tvaika izolācijas plēvei Sd=62m. Šāda tvaika izolācijas izvēle nodrošina augstu tvaika pretestību un līdz minimumam samazina risku, ka kondensāts var veidoties slānī starp tvaika izolāciju un pamatni, kā arī pašā konstrukcijā. Tvaika izolācijas izvēle ir tikpat svarīga kā pareiza hidroizolācijas izvēle.

3) Siltumizolācijas materiālu (XPS, EPS vai PIR) un siltumizolācijas slāņa biezumu izvēlas arhitekts pēc pieejamā augstuma un nepieciešamās siltuma pretestības, kas jāsasniedz norobežojošai konstrukcijai. JMapeflex_PU45_darba nepieciešams, varam veikt siltuma pretestības aprēķinu.

4) Virs siltumizolācijas tiek betonēts sausais klons TOPCEM PRONTO, iestrādājot betona vidus slānī metinātu metāla sietu ø5, ar stiegru soli 100×100. Izmantojot TOPCEM PRONTO, jau pēc 4 dienām var uzklāt hidroizolāciju. Izvēloties klasisko betonu, kura sastāvā kā zināms ir liels iesaistītais ūdens daudzums, līdz tā izžūšanai būs jāgaida ilgs laiks, pretējā gadījumā, hidroizolāciju uzklājot uz nepietiekami izžuvuša betona slāņa, konstrukcijā paliek ieslēgts liels tehnoloģiskais mitrums. Ieslēgtais celtniecības mitrums, kas palicis no materiālu iestrādes, būs pirmais faktors, kādēļ rezultāts nebūs tāds, kādu mēs ceram sagaidīt.

Vēl noteikti jāņem vērā betona saraušanās/izplešanās fāzes temperatūras svārstību rezultātā. Temperatūras svārstības uz atklātām virsmām ir t =80oC (-30oC +50oC), attiecīgi uz katriem plātnes 5m tie ir 4mm. Ja šādas deformācijas, projektējot balkonu vai terasi, nav ierēķinātas, betonā var veidoties neorientētas plaisas, kas var pārplēst hidroizolācijas slāni, kā arī saplēst/ atraut flīzes. Šī iemesla dēļ katram projektam individuāli tiek izplānots rukuma un temperatūras šuvju tīkls, kas ļauj plātnēm savstarpēji deformēties. Raksta turpinājums šeit

Raksts: Dipl ing. Kaspars Dzeguze

Mapei logo [Converted]-01

Komentē

You may use these HTML tags and attributes:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>