Raksturīgākās kļūdas izbūvējot balkonus un jumta terases 2.daļa

Raksta 1.daļā tika aprakstīta balkonu/terašu būvdarbu gaitas pirmie četri etapi secīgi no paša sākuma (slīpuma veidošanas) līdz augšējai betona kārtai.Mapefoam Šuves dziļums

5) Hidroizolācijas izvēle ir būtisks faktors. Bieži vien objektos novēroju, ka hidroizolācijas izveidei uz balkoniem un terasēm tikusi izmantota iekštelpām paredzētās pastveida hidroizolācijas. Šāda veida hidroizolācijas produkti zemas temperatūras ietekmē zaudē elastību, un betona konstrukcijā, veidojoties mikro plaisām, hidroizolācijas slānis neveido pagarinājumu un tiek pārrauts.
Šāda veida konstrukcijām hidroizolācijas slāni iesaku veidot izmantojot MAPELASTIC grupas produktus (MAPELASTIC, MAPELASTIC SMART un MAPELASTIC TURBO), hidroizolāciju slānis nedrīkst būt plānāks par 2mm. MAPELASTIC grupas produktu slāņus armē ar sārmu noturīgu 4x4mm stikla šķiedras sietu (MAPELASTIC SMART var armēt izmantojot MAPETEX SEL sārmu noturīgu audumu, tā panākot vēl lielāku plaisu segtspēju).

Hidroizolācijas pieslēgumos pie sienām, kā arī pār rukuma šuvēm, hidroizolācijas sastāvā iestrādā MAPEBAND H12 sārmu noturīgu stūra lentu. Pieejama arī pašlīmējoša butila lenta MAPEBAND SA, kas paredzēta pieslēgumiem pie durvīm vai nestandarta risinājumiem. Vertikālo trapu pieslēgumus veidot izmantojot MAPEBAND audeklu.
Ja ēkai ir temperatūras bloki, tad pāri šuvei, taisni vai omegas formā, tiek līmēta MAPEBAND TPE lenta, izmantojot zemas viskozitātes epoksīda līmi ADESILEX PG4.

6) Arī flīžu un flīžu līmes izvēle nav maznozīmīga, ja runa ir par balkonu/terašu Mapeband šuvekonstrukcijām. Arhitekti/ dizaineri bieži vēlas izmantot lielāka izmēra flīzes un veidot minimālas šuves starp tām. Flīžu krāsa ir svarīga, jo tumšāks flīžu tonis, jo lielākiem spriegumiem pakļauts būs flīžu klājums. Ieteicamais flīžu izmērs ir līdz 20x20cm, šuvju platums 3 mm.

Atkarībā no flīžu izmēra un veida tiek piemeklēta flīžu līme. Flīžu līmes minimālā klase ir C2 ar adhēziju pie pamatnes 1N/mm2 un deformējamība S1 vai S2. Šādas elastitātes flīžu līmes MAPEI piedāvājumā ir, piemēram, KERAFLEX MAXI S1 (C2TE S1, vienkomponenta) vai ELASTORAPID (C2FTE S2, divkomponentu). Ar flīžu līmes kārtu plakni nelīdzina. Virsma tiek sagatavota/ izlīdzināta pirms hidroizolācijas iestrādes!!! Flīzes līmē ar attiecīga izmēra “zobu” špakteļlāpstiņu. Zobotās špakteļlāpstas zoba izmērs atkarīgs no flīzes izmēra.

7) Flīžu šuves tiek aizpildītas, izmantojot ULTRACOLOR PLUS (CG2WA, cementa bāzes šuvotājs) vai KERAPOXY (R2T), KERAPOXY CQ (RG, epoksīda bāzes šuvotājs). Ieteicamais šuvju platums ≥3 mm. Jāņem vērā, ka izmantojot epoksīda bāzes šuvotāju saulainās terasēs, šuvju tonis var dzeltēt.Mapeband TPE

Flīžu klājumā jāparedz deformācijas šuves, kuras veido izmantojot, piemēram, vienkomponenta poliuretāna hermētiķi – MAPEFLEX PU45 vai divkomponentu poliuretāna/epoksīda hermētiķi MAPEFLEX PU20 vai MAPEFLEX PU30. Šuves dziļums obligāti jāierobežo ar putu lentu MAPEFOAM, lai ievērotu hermētiķa šuves platumu pret dziļumu. Šuvju hermētiķis drīkst pielipt tikai pie šuvju sānu skaldnēm. Ja šuves pakļautas  lielākām deformācijām, nekā hermētiķis spēj pagarināties, jāizmanto alumīnija profili PROGRESS, kas kopē augšējā betona slānī izveidotās rukuma un temperatūras šuves. Elastīgo šuvju platums un solis tiek aprēķināts, vadoties pēc izvēlētā materiāla cietības un elastitātes. Hermētiķa elastitāte un cietība ir pretēji vērsti rādītāji, līdz ar to tas vienmēr ir kompromiss starp šuvju soli un šuves platumu.

Šajā rakstā sniegts tikai neliels ieskats par pamatprincipiem, kas būtu jāievēro, projektējot un izbūvējot balkonus un jumta terases.

Raksts: Dipl ing. Kaspars Dzeguze

Tipveida mezglus iespējams apskatīt:

 http://www.hidroizolacijas.lv/sistemas/balkonu-un-terasu-hidroizolacija

Mapei logo [Converted]-01

Komentē

You may use these HTML tags and attributes:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>