Vai var māju uzbūvēt bez siltināšanas?

Ervīns Fogts, AEROC Tirdzniecības direktors

Ja vēl pirms gadiem padsmit Latvijā neviens nerunāja par ēku siltināšanu, tad šobrīd uz tiem, kas izvēlas savu māju būvēt bez „kažoka”, raugās kā uz nedaudz jocīgiem. Patiesībā nekā jocīga tur nav, jo, izvēloties pareizos būvmateriālus, uzbūvēt māju bez papildu siltināšanas var. Viss atkarīgs no tā, cik gudri un tālredzīgi būvē. Lai uzzinātu vairāk par to, kā iztikt bez ārsienu siltināšanas, Būvserviss.lv bloga veidotāji uz sarunu aicināja AEROC SIA Tirdzniecības direktoru Ervīnu Fogtu.

Kas cilvēkam, kurš prāto par piemērotākajiem ārsienu materiāliem savai jaunceļamajai mājai, ir svarīgākais? Tas, cik auksti vai silti tajā būs. Savukārt to, cik komfortabli jūs varat justies savā mājā, nosaka dažādi ārsienu materiālu tehniskie parametri. Viens no svarīgākajiem ir norobežojošo konstrukciju siltuma caurlaidības koeficients U (W/m2K). Tas norāda, kāds siltuma daudzums noteiktā laika vienībā izplūst caur vienu kvadrātmetru konstrukcijas laukuma, ja temperatūru starpība starp norobežojošās konstrukcijas abām pusēm ir viens grāds.

Latvijā patlaban spēkā esošais būvnormatīvs LBN 002-01 “Ēku norobežojošo konstrukciju siltumtehnika” (spēkā kopš 2003. gada 1. janvāra) nosaka, ka dzīvojamām ēkām U vērtībai jābūt vienādai vai zemākai pa 0.3 W/m2K. Lietuvā šim rādītājam jābūt vienādam vai zemākam par 0.2 W/m2K, bet Igaunijā U vērtība var svārstīties no 0.2 – 0.25 W/m2K. Jo ārsienu materiālam mazāka U vērtība, jo energoresursus taupīgāks tas ir. Turklāt, izmantojot jaunākās paaudzes materiālus, var iegūt ne tikai ārsienas, kas praktiski nelaiž no mājas laukā siltumu, bet ietaupīt, veidojot vienslāņa ārsienu konstrukcijas, kam nav nepieciešama papildu siltināšana.

Vienslāņa konstrukcijām – jaunākās paaudzes gāzbetons

Līdz šim Latvijā pazīstamākais zīmols, kas piedāvā inovatīvus, siltumnoturīgus gāzbetona risinājumus vienslāņa konstrukcijām ir AEROC. Tirgū jau ilgāku laiku ir pazīstams AEROC gāzbetona bloks EcoTerm Plus 375mm biezumā ar U vērtību 0.22 W/m2K. Salīdzinoši nesen šim blokam piepulcējies AEROC EcoTerm Plus ar biezumu 500mm un U vērtību 0.17 W/m2K (pie ierēķināta ārsienas mitruma daudzuma 5-6%). Kā uzsver Ervīns Fogts, „šis bloks pārliecina pat tos, kas līdz šim nav ticējuši, ka iespējams uzbūvēt ēku bez siltināšanas”. Tiesa, šāda U vērtība ēkas ekspluatācijas gaitā sasniedzama tikai tad, ja arī pārējie materiāli, kas izmantoti ārsienu konstrukcijām (mūrēšanas saistviela, iekšējais un ārējais apmetums, iekšējās un ārējās apdares materiāli) ir attiecīgi atbilstoši un neveicina mitruma uzkrāšanos kādā no konstrukcijām. Tas nozīmē, ka energoefektīva un taupīga ēkas būvniecība ir komplekss pasākums, nevis tikai atsevišķu būvmateriālu izvēle.

Iztikt bez siltināšanas – kāpēc?

Zinot to, cik aktīvi tiek atbalstīti dzīvojamo ēku siltumnoturības paaugstināšanas pasākumi, siltinot ārsienas, var rasties jautājums – kāpēc izvēlēties vienslāņa konstrukciju bez siltināšanas? Viens no iemesliem – siltināšanas materiālu ekspluatācijas laiks nav mūžīgs. Ar to jārēķinās visiem, kas savas mājas izvēlējušies siltināt ar akmens vati. Turklāt, ja siltināšanas darbs veikts pavirši un nekvalitatīvi, atjaunošanas darbi būs nepieciešami vēl ātrāk.

E.Fogts saka: „Izvēloties vienslāņa ārsienu konstrukciju jūsu vienīgā rūpe būs pēc gadiem 15 varbūt atjaunot dekoratīvā apmetuma krāsu to pārkrāsojot. Jebkurā gadījumā šīs izmaksas būs ievērojami mazākas. Tātad ilgtermiņā jums nebūs jādomā par papildu ieguldījumiem mājas ārsienas atjaunošanā.”

Neuzķerties uz reklāmas trikiem

Gāzbetona galvenās izejvielas ir dabīgie minerāli (cements, kaļķis, ģipsis, smalki samaltas kvarca smiltis un ūdens). Paša gāzbetona kvalitātes un īpašību rādītāji atkarīga no izejmateriālu kvalitātes, ražošanas tehnoloģijas, izgatavotājrūpnīcas un, pat ārēji līdzīgiem produktiem, var ļoti atšķirties.

Izvēloties par labu ārsienām bez siltināšanas, E.Fogts aicina neuzķerties uz dažādiem reklāmas trikiem, ko izmanto ražotāji. Piemēram, 375mm platuma blokus ražo daudzi, taču nereti piedāvā kā tādus, kam nevajag papildu siltināšanu. E.Fogts šādā gadījumā visvienkāršāk iesaka noskaidrot bloka tilpummasu, kas arī raksturo materiāla siltumizolējošas īpašības. Jo vieglāka bloka tilpummasa kg/m3 jo vairāk blokā ir slēgta tipa gaisa burbulīši, kuri arī tad kalpo kā labs siltuma izolators. Konkrēti 375mm platuma bloka AEROC EcoTerm Plus tilpummasa jeb sausais blīvums ir 300 kg/m3. „AEROC ir vienīgie Austrumeiropā, kas, pateicoties īpašām ražošanas tehnoloģijām, spēj nodrošināt šādu tilpummasu. Citiem ražotājiem analoga izmēra blokiem šis rādītājs ir no 350 – 400 kg/m3. Tas nozīmē, ka bloks ir blīvāks, tā struktūrā ir mazāk gaisa burbulīšu un līdz ar to sliktākas siltumizolējošās īpašības,” norāda AEROC pārstāvis.

Jāņem arī vērā, ka lielākoties, pēc „tradicionālās” tehnoloģijas ražotam gāzbetonam, pie minētā 375mm platuma U vērtība, ierēķinot mitruma daudzumu, ir no 0.28 – 0.32 W/m2.

Aprēķiniet gatavās sienas izmaksas

Domājot par to, cik izmaksās ārsienu konstrukcijas, par galveno lielumu nav jāpieņem bloku kubikmetra cena. Jārēķina viss kopums, cik izmaksās viens kvadrātmetrs gatavas ārsienas ar vēlamo siltumcaurlaidības koeficenta U vērtību. Te pieskaitāma pamatu cena, montāžas saistvielas, ārējās un iekšējās apdares materiāli. Pēc AEROC aplēsēm izdevīgākais risinājums vienslāņa ārsienu konstrukcijai Latvijas klimatiskajiem apstākļiem, ir 375mm platie AEROC EcoTerm Plus bloki. Komplektā ar 300mm platiem pamatu blokiem šāds risinājums būs gan energoefektīvs, gan izmaksu ziņā viens no lētākajiem mūra ēka būvniecības veidiem.

Izvēloties ārsienas veidot no 500mm AEROC EcoTerm Plus blokiem, būtiskākais ieguvums ir ēka ar augstu energoefektivitāti. E. Fogts piebilst, ka pēdējā laikā tieši 500mm blokus pircēji izvēlas arvien biežāk un jau šajā pavasarī vien Latvijā taps ap 20 jaunu privātmāju ar 500mm vienslāņa konstrukcijām. Visi AEROC bloku veidi un citas komplektējošās daļas par izdevīgām cenām iegādājamas arī būvmateriālu internetveikalā Būvserviss.lv.

Saistītie raksti:

Komentē

You may use these HTML tags and attributes:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>